Grupy sportowe

Sekcja siatkarska

Bogata historia sekcji siatkarskiej GUS sięga lat 80-tych ubiegłego wieku. Zrzesza ona miłośników siatkówki, zarówno kobiety jak i mężczyzn. Celem jej działania jest promocja aktywności fizycznej jako formy spędzania wolnego czasu, integracja pracownicza oraz przygotowanie do corocznych, międzynarodowych zawodów statystyków „European Volleyball Tournament for Statisticians” (EVS), w których GUS uczestniczy od 1990 r. (od początku ich istnienia). Ideą organizacji zawodów była międzynarodowa integracja statystyków, zwiększenie tolerancji i zrozumienia kultur oraz wymiana doświadczeń między krajami. Do tej pory zawody EVS odbyły się 28 razy w 15 różnych krajach. Odnoszone wielokrotnie sukcesy (m.in. 6 złotych medali, 7 srebrnych, 3 brązowe) plasują polski zespół w czołówce krajów uczestniczących w rozgrywkach.

 

Sekcja piłki nożnej halowej

Sekcja piłki nożnej halowej powstała w GUS w 2009 roku. Celem sekcji jest krzewienie kultury fizycznej przez udział w regularnych zajęciach sportowych. Każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie i chce spróbować swoich sił na boisku do gry w piłkę nożną halową jest mile widziany. Zajęcia ruchowe są także znakomitym sposobem spędzenia czasu po godzinach pracy. Aktualnie zajęcia zorganizowane przez Główny Urząd Statystyczny odbywają się raz w tygodniu, we wtorki w hali sportowej Dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji Praga Płn.

Piłkarze naszej sekcji biorą udział w zorganizowanych imprezach, takich jak ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Halowej Statystyków o Puchar Prezesa GUS. To cykliczna impreza, odbywająca się raz do roku, podczas której spotykają się drużyny urzędów statystyki publicznej z wielu miast Polski. Od kilku lat uczestniczą w nich także drużyny zagraniczne, m.in. z urzędów statystycznych z Czech, Węgier, Ukrainy. Drużyna GUS uczestniczy w tej imprezie regularnie od 2010 roku. W ciągu kilku ostatnich lat drużyna GUS dwukrotnie zajmowała pierwsze miejsce na turnieju, raz drugie i dwukrotnie trzecie. W tym roku turniej odbędzie się po raz czternasty.

 

Tenis w GUS

Na terenie GUS znajduje się odkryty kort tenisowy o nawierzchni z mączki ceglanej, na którym od kwietnia do listopada, gdy pogoda sprzyja, można do woli ćwiczyć swoje umiejętności i czerpać radość z gry na świeżym powietrzu. Gry odbywały się tutaj już w latach 80-tych (być może nawet wcześniej i prawdopodobnie niegdyś korty były dwa).

Każdy sezon rozpoczyna się od prac przygotowawczych. Trwają one ok. 2 tygodni i przeprowadzane są wspólnymi siłami tenisistów.

Od 2012 r., z inicjatywy pracowników, organizowany jest Turniej Tenisa Ziemnego o Puchar Prezesa GUS. Turnieje odbywają się zazwyczaj we wrześniu – rozgrywki rozpoczynają się zwykle w piątek po pracy i trwają do niedzieli. Zawodnikami są pracownicy oraz ich rodziny i znajomi. Do turnieju zgłasza się zazwyczaj około 20 zawodników (rok 2013 był wyjątkowy, gdyż zgłosiło się aż 30 osób).

Formuła turnieju, uzależniona przede wszystkim od liczby zgłoszeń, nie jest stała – w 2012 r. był to system pucharowy, w kolejnych latach zastosowano podział na grupy, a w 2017 r. system "każdy z każdym". Również zmienna jest liczba kategorii (w 2012 r. tylko singiel i debel, a od 2013 r. singiel kobiet, singiel mężczyzn, mikst i debel mężczyzn).

 

Sekcja biegowa GUS

Sekcja biegowa GUS powstała w sierpniu 2017 roku i założona została w ramach rozwoju społecznej odpowiedzialności w GUS, ukierunkowana jest na promocję zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej pracowników statystyki publicznej oraz udział w akcjach społecznych w urzędzie i poza nim.

Zrzesza ona miłośników biegania pracujących w statystyce publicznej, którzy pod szyldem i ze wsparciem GUS startują w różnego rodzaju biegach, ze szczególnym uwzględnieniem inicjatyw: charytatywnych i prospołecznych.

Sekcja biegowa GUS liczy blisko 20 osób, jej członkowie odbywają regularne treningi oraz startują pod szyldem GUS  w imprezach biegowych takich jak biegi niepodległości, mikołajkowe, pamięci i charytatywne.

 

Copyright © 2018-2019 Główny Urząd Statystyczny